2025. ápr 13.

Hófehérke élménybeszámoló

írta: Vollai Martin
Hófehérke élménybeszámoló

HÓBARNÁCSKA S A GYŰLÖLKÖDŐ KRITIKUS


gal_gadot_evil_queen_rachel_zegler_snow_white_andrew_burnap_jonathan_lorena_andrea_ansu_kabia_huntsman_4k_hd_snow_white-1920x1080.jpg

A Disney Stúdió kemény fába vágta a fejszéjét, amikor a legelső egész estés animációs filmjét dolgozta fel élőszereplősben. A kritika s a nézői vélemények már akkor lesújtóak voltak, mielőtt egy képkocka is leforgott volna. Vajon megérdemelten kapott savat a nyakába? Ennek jártam utána!



A mese így szól: egy mesebeli Birodalomban Király és Királyné boldogan élnek. Megszületik egy leánygyermek, kinek bőre fehér, mint a hó, haja fekete, mint az ében, az ajka piros, mint az alma. Egy gyönyörűszép teremtés, ám sajnos az édesanya meghal, ezért a Király új asszonyt vesz el. A Király halála után a Mostohára száll a trón, ám ő zsarnoki módon uralkodik. Elnyomja a népet, sanyargatja a szegényeket. Gonoszságánál talán hiúsága lehet nagyobb, mert amikor nem az embereket kínoztatja meg, naphosszat varázstükre előtt kérdezi:” Varázstükör mondd meg nékem, ki a legszebb a vidéken?”. Mire amaz azt mondja:” Szép vagy, szép vagy szép Királyném, de Hófehérke még szebb nálad.” A féltékenysége haraggá változott át, ezért megparancsolta a Vadásznak vigye ki a fiatal Hercegnőt az erdőbe. Ölje meg, majd a szívét egy ládikóban hozza eléje. Ám a férfinak megesett a szíve a törékeny és jólelkű gyermeken. Ráparancsolt, fusson el az erdőbe, s sose térjen vissza. Ő maga pedig egy vadkan szívét vitte el a gazdájának. A lány a félelmetes sötét erdőben kóborolt, majd kimerültségében egy tisztáson ébredt fel. A barátságos lányt néhány erdei állatka egy kis kunyhóba vezette. Itt éltek a helyi bánya törpéi. Hófehérke kitakarított, majd álomba szenderült. A hét törpe haza térvén látta meg a jövevényt, akitől először féltek, mert szellemnek vélték. Ám mikor ráébredtek, hogy ő egy ember, befogadták. Hiszen tud főzni, mosni s takarítani. A Királyné ezalatt rájött a cselre. Úgy dönt, a saját kezébe veszi az irányítást. Ezért varázstudását bevetve mérgezett almát készít, majd magát csúf banyává változtatja. A törpék tanácsa ellenére Hófehérke beinvitálja a házba. Megeszi a gyümölcsöt, majd meghal. A törpék elűzik a boszorkányt, aki önhibájából végez saját magával. A szívük megszakadna, ha föld alá temetnék a lányt, ezért üvegkoporsóba helyezik a testét. Miközben a temetőben virrasztanak, a Herceg arra téved, meglátja a halott lányt, majd csókot lehel az ajkára. Mire az felkel, s elviszi őt a királyságába, ahol boldogan élnek míg meg nem haltak...

Nos ennyi az eredeti Hófehérke és a hét törpe története. Amit szinte minden gyerek ismer, már akinek normális szülei voltak és elmesélték nekik, vagy látták az eredeti mesét. Azóta pedig sokan a maguk módján feldolgozták ezt a klasszikust.



A magyar filmvilágban is kaptunk már egy kifordított animációs mesét Hófehér címen, ami elég bizarr, igaz, nagyon régen láttam. Aztán néhány éve Kristen Stewart, Charlize Theron és Chris Hemsworth főszereplésével egy akció-fantasyvé változtatták a történetet. Illetve volt egy Julia Roberts-féle tündéri film is ugyanabban az évben. A németek/osztrákok pedig egy bugyuta vígjátékban, a Hét törpében parodizálták ki. De a Disney élőszereplős verziója 2025-ig váratott magára.



Már az előtt, hogy egy képkockát is láthattunk volna a kész produkcióból, a casting híreknél kiakadtak a nézők. Ugyanis a főszerepet a lengyel-kolumbiai származású latinajkú színésznő, Rachel Zegler kapta. S ha ez nem lenne elég, akkor még cserébe nem is fehér a bőre színe. A rasszista kommentek elárasztották őt. Amit a színésznő kissé flegmán reagált le, hogy az eredeti mű mára avíttas üzenetű, ugyanis a mai modern korban már a herceg nem tudná csak úgy elcsábítani őt. Nem lenne annyira passzív a karaktere, szembe szállna a gonosszal. Illetve, hogy ő Hófehérke és kész, nem fogja kifehéríteni a bőrét a szerep kedvéért. Ezután a szépség-idealizmus jelent meg, hiszen a gonosz mostohát Gal Gadot játssza. Itt jöttek elő azok a hangok, akik szerint elég nevetséges, hogy Hófehérke kevésbé gyönyörű szép. Ám itt megtudjuk, belső szépségről van szó. Valamint az sem segített, hogy az egyikük palesztin, míg a másikuk izraeli párti.



Majd kiszivárgott egy kép, ahol a hét törpe helyett hét különböző rasszú és magasságú varázslény áll a mezőn. Erre Peter Dinklage igencsak nem tetszését fejezte ki. Hiszen Hollywood kiszorítja a törpe növésű színészeket. A mondadójának az lett a végeredménye, hogy végül a Disney cáfolta a kép hiteleségét, illetve valódi mély növésű színészek helyett CGI-vel alkották meg a szereplőket. Az első hivatalos kép azonnal közröhej tárgya lett. S ekkortájt a stúdió egy évvel elhalasztotta a premiert.



A kedélyek az előzetesek során sem csillapodtak le, sőt még jobban felkorbácsolódtak. A „nemtetszés” /” tetszés arány” 96%os volt az előbbi javára.



Jómagam a premier napján a győri Cinema City nagy termében néztem meg, természetesen magyar szinkronnal. Sajnos csak így lehetett megtekinteni, még eredeti nyelvű verzió sem volt belőle. Az viszont kissé lesokkolt, hogy a teremben csak én voltam egyedül.



Úgy érzem, a felvezető kissé hosszúra nyúlt, de egy ekkora botrányos előélet mellett ez elengedhetetlen volt. A történettel nem fogok vesződni, annyi módosítást viszont kapunk, hogy itt látjuk, hogyan éltek a királyságban. A nép boldogan fogadta a pitét sütő Királyékat, s egyből a Family Guy ominózus epizódja ugrott be, ahol negédesen a pite sütésről énekelnek. S erre a szereplők is kitérnek később, hogy ne ilyen marhaságokkal foglalkozzon Hófehérke, hanem a kormányzással. A Gonosz Mostoha szerint a plebs nem a rózsákra vágyik, ami bár szép, mégis törékeny. Hanem a gyémántokra, amik elpusztíthatatlanok és fénylőek. Valamint azt is megtudjuk, hogy ő a messzi délvidékről jött, ahová a Királyt küldte el a háborúba. Ám később Hófehérke ráébred, hogy az egész egy hazugság, s eleve megölették az apját.



Az egész filmet belengi a woke szaga, viszont olyan szinten bűzlik tőle, hogy minden jobb érzésű embernek kifordul tőle a gyomra. Kezdjük azzal, hogy Hófehérke azért kapta a nevét, most kapaszkodj meg, mert nagy hóhullás volt, mikor született. Ennyi erővel, ha hazai térségbe született volna, mi lett volna a neve, Ónocska? A Varázstükör szerint Hófehérke nem a külsejében, hanem a lelkében szebb a Mostohánál. Akkor ezek szerint az egész királyságban gazfickók élnek? A Jó Király bátorságra tanítja a lányát. Aki később eltűri az elnyomást.



A szerelmi szál megmaradt, igaz, itt nem fehérlovas herceget kapunk, hanem egy Robin Hood-féle becsületes tolvajt. A csipkelődése Hófehérkével aranyos volt, s emiatt, mikor elérkezik a bűvös csók, nem egy vadidegen menti meg őt. Emiatt nem egy fura fazon smárolja le a hullát a koporsóban, mint az eredetiben. Ami így eléggé betegül hangzik, de tényleg ez történik.



A végén pedig az egész nép felvonul a Gonosz ellen, akik egy nyálas beszéd hatására átállnak a Jó oldalára. S a legvégén a táncos zenés összgyűlés pedig olyan libernyák álmot fest fel, ami láttán minden republikánus és konzervatív egy rozsdás késsel metszené el a torkát.



Az eredeti mű helyenként igencsak félelmetes, sőt még feszült is. De itt ennek hűlt helye.



Ha az ember túlteszi magát a giccsben és az ostobaságban úszó forgatókönyvön, akkor a látvánnyal szembesül. Ami olyan, mintha a 2010-es Alice Csodaországban CGI háttereit egy ízlés nélküli ember helyezte volna ide. A díszletek is „mű érzést” árasztanak magukból. A meteorológiai jelentéseknél jobb minőségű green scene-t alkalmaznak, mint itt. A törpék, de még inkább az erdei állatok horrorisztikusak. Ahogy korábban említettem, a mesében ijesztő pillanat az erdős menekülés, itt egy lightos kis futkosást kapunk csak. Vagy az a jelenet, ahol a Vadász akarja megölni őt, a mesében egy igencsak erős rész, itt meg semmit sem éreztem a szereplők iránt.



A jelmez- és sminkmunka egyébként korrekt volt, de egy ilyen nagy költségvetésű filmnél ez elvárható.



Kérdés tehát, hogy a dalok és a zene hozta-e a színvonalat? Sajnos ez sem sikerült. A régi darabok ki lettek totál fölöslegesen egészítve, addig az újabbak pedig a Frozen sikerhullámát kívánják megragadni. Cserébe felejthetőek, s borzalmasak egyszerre.



Akkor a színészek legalább jól teljesítenek? Nos el kell keserítsek mindenkit, itt sincs köszönet. Talán egyedül Jonatán, aki jó változtatás lett. Hogy nem a szép herceg fehér lovon, hanem, mint írtam, egy gúnyolódó fiatalember, aki a barátainak akar segíteni. Nem fél a Királynőtől, s bátran beoltja még Hófehérkét is. Viszont a főszereplő már problémásabb. S bár Rachel Zegler aranyos s jól táncol, de a szinkron miatt lemaradtunk az énekhangjáról. Arról viszont nem, ahogy kinéz, s tudom, én se vagyok matyóhímzés, de ő ezzel a Lord Farquard apródséróval megáldva röhejes volt. Értem én, hogy az eredeti design-t kívánták megőrizni. De, ha mindenáron újítani akartak, akkor miért nem újítottak teljesen a külsején? A szemöldöke pedig külön életet élt az arcán. Aki azonban nála is jobban vitte a prímet kritikán aluli színészkedés terén, az Gal Gadot mint a Mostoha. A mesében egy higgadt, kimért, rideg alak, aki ritkán borul ki. Itt viszont olyan túlzásba vitte a ripacskodást, a kiabálást, a kiakadást, hogy az átcsúszott a vicces kategóriába. Ehhez még a borzalmas kosztümje is hozzá tett, ami olyan volt, mint a Batman-A Denevér emberben, ahol Micheal Keaton túl merev volt a jelmezében, s emiatt ilyen robotikusan kellett mozognia. A nyakát se tudta mozgatni normálisan, s teljes testéből kellett megfordulnia. Az i-re a pontot a Gonosz dala tette fel, amin úgy vonyítottam, mint egy hiéna. Az eredeti mű, mint írtam, helyenként traumatizáló lehetett kisebbeknek, hiszen az én testvérem is rettegett a Banyától. Itt még ezt se bírták jól megalkotni, akárcsak egy maszkkal, nem. A legundorítóbb CGI-effektet használták. A fókusz csoportosok nyilván megijedtek, hogy a világ összes öregasszonya petícióban fog tiltakozni, ha az animációs filmbéli külsőt hagyják meg.



A Hófehérkével igencsak mellélőttek a Disneynél, ami azért is gáz, mert ennek kellett volna a legfontosabb címnek lennie az összes projektjük közül. Ehelyett egy felejthető, igénytelen hulladékot tettek le elénk, amit senki sem kért.



Értékelés:35%    

Szólj hozzá